سامسونگ امروز جزییات جدیدی از حافظه های SSD بالارده جدید خود منتشر و از یک حافظه ذخیره‌سازی SSD با ظرفیت 128 ترابایت رونمایی کرده است. جزییات بیشتر از این حافظه های SSD را در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار بخوانید.

سامسونگ یکی بهترین SSD های خود را روانه بازار کرده تا علاوه افزایش ظرفیت، عملکرد حافظه‌های ذخیره‌سازی خود را بهبود دهد. حافظه SSD با ظرفیت 128 ترابایت راه را برای عرضه حافظه‌های ذخیره‌سازی در مقیاس پتابایت هموار می‌کند.

حافظه‌های جدید SSD سامسونگ از تراشه (QLC) NAND برای دستیابی به این حجم عظیم ذخیره سازی بر روی رابط NVMe PCIe استفاده می کند.

این SSD دارای دو برد PCB بوده که شامل تراشه NAND و کنترلر SSD است. این بردهای PCB از طریق یک کابل با هم ارتباط برقرار می‌کنند. سامسونگ در همین رابطه اعلام کرده که حافظه‌های جدید به یک واحد سرور اجازه می‌دهد تا بیش از یک پتابایت فضای ذخیره‌سازی را در اختیار بگیرد.

این امر تولیدکنندگان سرور را قادر می‌سازد تا ظرفیت ذخیره‌سازی خود را در همان فضا افزایش داده و در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. جالب است بدانید که سامسونگ برای اولین بار در سال 2017 یک SAS SSD با ظرفیت 128 ترابایت را به نمایش گذاشت. این محصول از حافظه QLC NAND با حجم 1 ترابایت استفاده می‌کرد.

البته هنوز اطلاعات درباره قیمت یا زمان عرضه SSD جدید 128 ترابایتی سامسونگ اعلام نشده است. با این حال، قیمت حافظه SAS SSD سامسونگ با ظرفیت 32 ترابایت بیش از 7000 دلار اعلام شده و چهار برابر کردن فضای ذخیره سازی هزینه زیادی را روی دست مشتریان خواهد گذاشت.